En stolt Cheftræner med medaljevindere fra Sjællandsmesterskaberne (SM).
Medaljeregn til Køge Badminton Klub
Klub: Køge Badminton Klub
Publiceret af: Linda Nielsen
Dato: 11-12-2015 15:24:43
Kategori: Generelt
     
December måned er jul, hygge og samvær for de fleste. Det er det også for ungdomsspillerne i Køge Badminton Klub.
Men de krydrede lige måneden med at deltage i de individuelle Sjællandsmesterskaber - og det gav medaljer til mange af Køges deltagere.
Alle vindere modtog også en flot pokal.

Det er den målrettede træning og de mange talenter i klubben, der er blandt årsagerne til den store fremgang, vi har haft i klubben i de seneste år. Og klubben har igen spillere i både Mester- og Eliterækken.

Ungdomscheftræner Philip Fagralid (bagerst til højre) siger: ”Vi er stolte af de mange medaljevindere, men klubben satser også på begyndere og på bredden. Vi har fx lige startet er nyt begynderhold op for spillere 8-10 år – og der er stadig ledige pladser på holdet.

Og Philip fortsætter: ”Alle er meget velkommen til at komme til prøvetræning tirsdage kl. 16-17 i Ravnsborghallen, hal B.


Ugen op mod jul er der både normal træning og juleafslutning for alle ungdomshold.
Lørdag d. 19/12 spiller Køges 1. og 2. hold for senior på hjemmebane kl. 15 – så der er stadig meget badminton i klubben i år.


Køges medaljevindere ved SM:
U09D HD Alexander Louis Dupont - Sølvmedalje
U11A DD Isabella Milton – Sølvmedalje
U11B DS Maja Pedersen – Guldmedalje
U13A HD Nikolai Thrane Bruun – Sølvmedalje
U13B HD Valdemar Stamm  Bronzemedalje
U13B DD Cecilie Porsgaard Kristensen – Bronzemedalje
U13C DS Liva Staalhøj – Bronzemedalje
U13C DD Liva Staalhøj – Sølvmedalje
U13C MD Liva Staalhøj – Guldmedalje
U13C MD Rasmus Helvig Larsen – Guldmedalje
U13D HS Jonas Just Pedersen – Sølvmedalje
U13D HD Jonas Just Pedersen – Guldmedalje
U13D HD Gustav Johnsen – Guldmedalje
U15A DS Helene Skov-Casper – Bronzemedalje
U15A DD Helene Skov-Casper – Guldmedalje
U15A MD Helene Skov-Casper – Sølvmedalje
U15A MD Philip Randers – Guldmedalje
U15A HD Phillip Randers – Bronzemedalje
U15A HD Johan Magnus Juel Andersen – Bronzemedalje
U15B HS Andreas Dysted Frandsen – Bronzemedalje
U17/19A DD Sofie Thrane Bruun – Sølvmedalje
U17/19B DD Sascha Dysted Frandsen – Sølvmedalje


 

 

Køge Badminton Klub

Ravnsborghallen, Ravnsborgvej 3, 4600 Køge formand@koegebadminton.dk CVR.nr. 58686913

Cookies